Přeskočit na hlavní obsah

Erasmácké začátky

Dnešní ráno jsem zahájila letem ze schodů. Nebylo to až tak překvapivé, vzhledem k tomu, jak úzké a prudké ty schody jsou, a vzhledem ke skutečnosti, že jsem na sobě měla silonky. Přesto mě to poněkud zaskočilo a tak jsem ze sebe nevydala ani hlásku, nepočítám-li ty dunivé rány, které byly asi slyšet i u sousedů. Matku Rumunku zvuk vylákal z pokoje, a když mě spatřila na podlaze před dveřmi, věnovala mi zvědavý pohled a - vzhledem k nevyvinuté slovní zásobě - shrnula veškeré své dojmy a otázky do jednoduchého: "Andrea?"
"Spadla jsem ze schodů", řekla jsem duchapřítomně, ačkoli to z mé strany bylo nejspíš redundantní, vzhledem k tomu, že jsem byla jednou nohou na schodech, druhou v kuchyni a třetí venku na ulici. Navíc matka Rumunka stejně neví, co jsou to "stairs" a se slovesy má taky potíže.
S nově nabytou důstojností jsem se vypravila na obchůzku do nedalekého obchodu s potřebami pro domácnost. Zjistila jsem totiž, že mi poněkud protahuje okno v pokoji, což je v rozporu s mou topnou politikou. V obchodě jsem pánovi vysvětlila, že bych ráda izolační pásku, jelikož jdu utěsňovat okno. Pán mi věnoval stejný pohled, jaký dostávám, když jedu měnit pneumatiky do servisu (ačkoli tam k tomu většinou ještě slýchávám "Á, slečinka chce nový gumy, có?"), a vybral mi černou pásku značky Hroch.
Doma jsem pak s velkou pompou oblepila okno a v pokoji je teď krásně, ačkoli esteticky dost poklesl.
Odpoledne jsem se vydala na společenskou událost s názvem Sheffopoly, což spočívalo v týmovém pobíhání po městě a hledání významných budov a míst. Trvalo to 5 hodin a měla jsem pocit, že jsme chvíli byli i v Londýně, ale stálo to za to a jako výsledek mám nejen přehlednou znalost centra, ale i tři nové známé -  a z toho, světe div se, jednu rodilou mluvčí. Zjistila jsem taky, že po centru jezdí autobus zadarmo, tzv. Freebee (volná včela), že všude se dá dostat pěšky, když se chce, a že místní řetězec potravin Co-op vede někdo silně mentálně narušený. Viděla jsem už různě zaměřené odnože velkých řetězců - Albert pumpu, Tesco banku, v Anglii jsem poprvé spatřila i Co-op cestovní kancelář (!)... ale v životě by mě nenapadlo, že uvidím Co-op pohřební službu.
Připadala jsem si jak ve scénce z Monty Pythonů. Zajímalo mě jen, jestli zájemcům o pohřeb nabízí Co-op potraviny v akci.
Podnikla jsem také zevrubný průzkum aktivit, které nabízí místní studentská unie (která je prý nejlepší v celé Británii, jak mi bylo již několikrát zdůrazněno). Kromě různého sportovního vyžití (na což mě asi tolik neutáhnou) mají spoustu zájmových kroužků a zejména klubů, které jsou tady v Anglii asi velmi populární. Kromě nudných klubů podle studijního zaměření (Klub psychologů, Klub lingvistů), národnosti a náboženství, jsou v nabídce zejména kluby zájmové (Čaj. Čokoláda. Káva. Knihy. Sci-fi. Pečení. Vaření. Debatování. Šipky. Tvůrčí psaní. Dobré pivo. Pokémon.) a kluby, o jejichž obsahu se jen stěží domýšlím (Společnost létajících konviček, Čerstvý citrón, Kvazar, Dobbyho ponožky... vlastně ne, tady docela tuším). Členství v těhle klubech je za pár šupů a slibuje spoustu zábavy. Zaujal mě zejména Comedy Appreciation Society (Společnost super krásných a vzdělaných lidí, kteří dovedou ocenit kvalitní zábavu). Jestli ještě nabírají, jdu do nich. A potom samozřejmě Fantasy a Sci-fi society. Aby tam neměli samé chlapy.
Překvapilo mě, kolik společností se tu zabývá dobrovolničením, očividně je to v Anglii dost populární zájmová činnost. V podstatě je úplně jedno, na co chcete vybírat peníze, hlavní je, že chcete být nějak prospěšní. A soudě podle letáčků to chce být v Anglii asi každý.
Ale já chci stejně radši do toho klubu Super krásných a vzdělaných lidí, kteří... atd.
V pátek večer se chystám na univerzitní barbeque (jídlo zdarma=magnet na Čechy), o víkendu snad konečně půjdu trochu prubnout místní obchody, zatím jsem si koupila jen ponožky a spoustu krámů do domácnosti - hadry, utěrky, čisticí prostředky, nuda, nuda, šeď. Jídlo je o něco lepší, ačkoli je to pořád Anglie -  o slušné pečivo člověk nezavadí, maximálně se zákeřně nechá zlákat cedulí "special bread", pod kterou se skrývá jen další toustový chléb. Zatím sice pečivovým deficitem netrpím, ale až začne škola, budu potřebovat svačiny - a to bude smutné.

Komentáře

  1. Ájo, nějak jsem nad tím nikdy nepřemýšlel, ale nikdy mě nenapadlo, že se jmenuješ Andrea :D

    OdpovědětVymazat
  2. Mně taky říkají Ájo, takže je to úplně normální ;)
    Jinak další pěkný článek :) Ten styl ve mně nějak evokuje anglický humor (což je super) :)

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Záludnosti australštiny

Protože se dneska cítím ve velice sdílné náladě, tady máte takový nesouvislý výkřik o australském přízvuku, protože to všechny mé lingvistické (i nelingvistické) kamarády jistě zajímá. (Kdo absolvoval seminář fonetiky u docenta Volína, jistě mi odpustí, že se budu v tomto příspěvku vyjadřovat značně nefundovaně. Čtou ho totiž i normální lidé.) Takže tedy. Australský přízvuk je jedna z těch věcí, o kterých se dětem ve škole neříká. Sice se vám vysvětlí, jak se liší britský přízvuk od amerického (koho to zajímá, ať si dohledá na Wikipedii, než se to tady zvrhne ve vzdělávací blog), ale o záludnostech australské výslovnosti se dozvíte až na vlastní kůži. Tedy ne že bych nikdy předtím neslyšela Australany mluvit (vzpomeňme třeba takového Hugha Jackmana, že ano), ale tak nějak jsem dosud nebyla nucena na to reagovat. Tedy většinou jsem rozuměla, ale když jsem nerozuměla, nic se nestalo, protože ti lidé mluvili v televizi na jiné lidí v televizi a ode mě se vyžadovalo jen sezen

Cesta do středu Austrálie

Na jedné ze svých četných výprav za krásami Austrálie jsem se vydala na Uluru. Možná jste o tom slyšeli. Je to takovej ten slavnej velkej červenej šutr uprostřed australský pouště, dva tisíce kilometrů na západ od Sydney a tisíce kilometrů na východ, sever a jih od ničeho. Původně jsem cestu tam vůbec neměla v plánu, protože na tom místě není doslova nic jiného  než tenhle šutr  a komu by se chtělo vláčet přes půl kontinentu za nějakym šutrem, aby se na něj kouknul, řek si "hm, pěkný" a zaplatil za to 10 000 korun?           Štěstěna mi ale přála (resp. letový dopravce mi přál) a když lístky třikrát zlevnily, řekla jsem si: "Ale tak co. Když už v tý Austrálii seš... třeba na tom šutru přece jen něco bude, když se za nim všichni tak hrnou, ne?"           Letenky byly pochopitelně hodně levné hlavně z toho důvodu, že odlet byl v lednu. Opakuji, v lednu.  Leden = australské léto.  Leden ve výhni australské pouště, kde se tenhle velkej červenej šutr nachází = jel by t

Kde krokodýli dávají dobrou noc

Jako všude jinde v Austrálii, i v Queenslandu žije řada podivných tvorů. Někteří jsou roztomilí, někteří  jsou alespoň zajímaví, když už ne roztomilí, někteří jsou zajímaví jen z dálky a o existenci některých byste raději nevěděli. Tak jako jsem o ní nechtěla vědět já při své plavbě na Velký bariérový útes, na kterou  jsem vyrazila hned další den.          Okamžitě  po nalodění jsem byla nucena vyplnit jakýsi formulář o zdravotních problémech a o tom, zda umím plavat (jako fakt?).  Protože jsem na místě nástupu byla mezi prvními, měl na mě pán z posádky hodně času a nejspíš i díky tomu se mu podařilo mě šikovnými marketingovými řečmi přesvědčit, abych se vyprdla na šnorchlování a šla do té vody s potápěčskou bombou. Že prý zaplatím až posléze, pokud se s tou bombou dovedu ponořit pod magickou hranici dvou metrů, od kteréžto se má za to, že jsem schopna ponoru. Chytne-li mě někde kolem magické hranice dvou metrů hysterický záchvat a rozhodnu se nakonec s tou bombou nepotápět, nebude